Икономиката на Германия лети към дъното

0

Бизнес климатът в Германия се влошава за трети пореден месец през август, което отслабва надеждите за възстановяване на най-голямата европейска икономика. Това показва изследване на Института Ifo, от което става ясно, че перспективите пред страната остават на най-ниското си ниво от февруари насам.

Индекса на бизнес климата на ifo е спаднал до 86.6 през август от 87.0 през юли. Показателят подчертава мрачното настроение, което отново обхвана най-голямата икономика в Европа, след като възстановяването в началото на годината се забави.

Германската икономика все повече изпада в криза, заяви президентът на Ifo Клеменс Фюст, цитиран от Economic.bg.

Той отбеляза, че очакванията са се влошили както в сферата на производството, така и в сферата на услугите.

Оптимизмът, че Германия ще се възстанови през 2024 г. от две години на почти нулев растеж, избледня, тъй като очакваният скок в потребителските разходи не се осъществи, а индустриалният сектор на страната продължава да изпитва затруднения.

Брутният вътрешен продукт неочаквано намаля с 0.1 % през второто тримесечие, а глобалният индекс на мениджърите по поръчките на S&P остана под нивото от 50, което разделя експанзията от свиването, за втори месец през август.

Мрачното настроение се отрази в индекса на инвеститорското доверие на института ZEW за този месец, който се понижи до най-ниското си ниво от януари насам. Бундесбанк предупреди за продължаваща слабост в производството, тъй като „промишлените предприятия се намират в трудна конкурентна среда“.

Компаниите са както по-песимистично настроени, така и оценяват настоящото си положение като по-лошо, установи Ifo в своето проучване сред около 9000 мениджъри.

Германската икономика е изпаднала в стагнация, заяви икономистът на Ifo Клаус Уолрабе, като посочи липсата на поръчки във всички сектори и слабите инвестиции и добави, че потребителите не са склонни да харчат поради несигурността по отношение на инфлацията.

Волрабе прогнозира, че третото тримесечие може да донесе по-нататъшен спад на германския брутен вътрешен продукт (БВП), който неочаквано се сви с 0.1 % през второто тримесечие.

Възможно е да се появи известна помощ под формата на по-нататъшно намаляване на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка. Тя за първи път понижи разходите по заемите през юни и сигнализира, че е възможно да предприеме още една стъпка през септември.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече