Въпросът за вдигане на възрастта за пенсиониране не е поставян и не е обсъждан, заявиха категорично за „Телеграф“ от Министерството на труда и социалната политика.
Така от ведомството отрекоха изобщо да има идея пенсионната възраст да се увеличи извън графика, който в момента е заложен в Кодекса за социално осигуряване.
Преди ден пред бТВ президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви: „Знам, че има някаква група, на която ѝ е поставена задача, да предложи да се увеличи пенсионната възраст и тогава ще стане истински бой. Обещавам им го!“. Той обаче не даде повече подробности, а вчера телефонът му бе изключен.
Анализ
От социалното министерство припомниха, че изготвят анализ на системата за задължителното пенсионно осигуряване, но също не дадоха подробности какви са идеите преди разработката да бъде готова. Целта на анализа е да се идентифицират проблемите и да се предложат конкретни мерки за подобряването ѝ. В работата по изготвянето му участват експерти от МТСП, Министерството на финансите и Националния осигурителен институт и представители на национално представителните организации на синдикатите и на работодателите. „В рамките на работната група никога не е поставян и не е обсъждан въпросът за повишаване на пенсионната възраст“, посочват от социалното министерство.
График
Съгласно пенсионната реформа, приета преди години, всяка година пенсионната възраст на мъжете и жените се увеличава до достигане на 65 г. и за двата пола през 2037 г. След въпросната година възрастта за пенсиониране се обвързва с нарастването на средната продължителност на живота, гласят в момента разпоредбите на КСО.
През настоящата година жените се пенсионират при навършени 62 г. и 2 месеца и 36 г. и 6 месеца стаж, а мъжете – на 64 г. и 7 месеца и с 39 г. и 6 месеца стаж. За догодина условията за стаж и възраст се увеличават с 2 месеца за дамите. При господата критерият за възраст се вдига с месец, а този за стаж – с два месеца.