Слагат преграда за провалени управители, за да не разсипват и фалират нови фирми и организации.
С промени в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел се създава нов Регистър на лицата, лишени от управленски права.
Проектът е публикуван за обществено обсъждане от Министерството на правосъдие.
В момента България е в наказателна процедура за неизпълнение на Европейска цифрова директива за липса на подобна информация.
Данни
Регистърът ще съдържа електронна база данни с обстоятелствата, при които физическите лица са били лишени от права да бъдат управители, членове на Съвет на директорите, надзорен или управителен съвет. В него ще бъдат вписани хора, които са фалирали или са били шефове на дружества, обявени в несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори, предвижда проектозаконът.
Ще бъдат включени и лица, които са лишени да упражняват търговска дейност, както и такива, за които е установено с наказателно постановление, че не са изпълнили вменената им отговорност за създаване на запаси от нефт и нефтопродукти.
За лице, лишено от управленски права, се води дело в електронна форма. Вписването му в регистъра става въз основа на акт на съда или друг държавен орган.
Регистърът се води от Агенцията по вписванията и до него достъп имат съдът, прокуратурата и други държавни органи.
Достъп
Регистърът не е публичен, но всеки има право да попита и получи информация дали е вписан в него и какви са уличаващите го данни и документи. Такова право имат и наследниците на лицето.
Агенцията по вписванията служебно заличава от регистъра вписаното лице, когато е изтекъл срокът на лишаване от право на управление или лицето е починало.
Наказаният също ще може да подава заявление до агенцията за изваждане от черния списък.