Американският президент Джо Байдън представи амбициозен план на стойност 4 трилиона долара за създаване на работни места, образование и социални грижи. В първата си реч пред Конгреса в навечерието на 100-те дни от началото на мандата му Байдън заяви, че не търси конфликт с Русия и Китай и показа нов подход към дипломацията.
„Госпожо председател, госпожо вицепрезидент“ – бяха първите думи на Байдън в Конгреса. За първи път в историята зад американския президент в Конгреса се нареждат две жени – Камала Харис и Нанси Пелоси.
„Сега – след само 100 дни – мога да се отчета пред страната: Америка отново тръгва напред. Опасността се превръща в перспектива, кризата – във възможност, а поражението – в сила“.
Фокусът падна върху пакет от социални политики – за децата на възраст преди детска градина, две години безплатно обучение в колеж, отпуска за бащинство и майчинство.
Байдън призова за повече контрол върху оръжията, за реформа на криминалното правораздаване, за имиграцията. Завърши като напомни за щурма на Капитолия на 6 януари и за заплаха за демокрацията от автократичните режими.
Във външната политика речта на Байдън беше в контраст с националистическата реторика на предшественика му Доналд Тръмп и той неведнъж подмчертаваше, че търси глобално сътрудничество.
Подчерта, че не търси влошаване на оношенията с Пекин и Москва, че ще работи за сериозната заплаха от ядрените програми на Иран и на Северна Корея.
Речта на Байдън беше безпрецедентна и заради Covid-ограниченията. В залата имаше едва 200 души, присъства само председателят на Върховния съд – Джон Робъртс, а от преидентската администрация бяха само държавният секретар Антъни Блбинкън и министърът на отбраната Лойд Остин.
Президентът подчерта, че в битката с Covid-19 предстои още много работа, но „не трябва да се отпускаме“. Той каза, че от януари насам се наблюдава спад с 80% на смъртността сред възрастните в резултат на болестта. Освен това, по думите му, повече от половината американци са получили по една доза ваксина.
Байдън изтъкна, че правителството му работи за връщане на доверието в демокрацията и показва, че може да постига резултати.
Той заяви също, че е показал ясно на руския президент Владимир Путин – САЩ не търсят ескалация на напрежението, но действията на Москва имат последствия.