В Доклад за правата на човека у нас за 2020 година, изготвен от Държавния департамент на Съединените щати се посочва, че предприетите от България действия срещу нарушаването на човешките права са недостатъчни.
В резюмето на документа, публикува на сайта на американското посолство в София се посочва още, че има проблеми с полицейско насилие, борбата с корупцията и независимостта на съдебната система.
В доклада за страната ни се казва, че има насилствено отношение от страна на полицията, произволни арести, сериозни проблеми с независимостта на съдебната система, сериозни ограничения на правото на свободно изразяване, включително цензура на медиите, насилие и заплахи за упражняване на насилие срещу журналисти, както и че корпоративен и политически натиск върху медиите в комбинация с нарастваща и непрозрачна концентрация на медийна собственост и разпространителска мрежа са навредили сериозно на медийния плурализъм.
Цитирани са примери за наказателно преследване с цел потискане свободата на словото и действия срещу критици на правителството.
Споменават се и за опити за контрол върху редакционните политики на обществено финансираните БНТ и БНР посредством „политизирано влияние върху тяхното ръководство“.
Отделен абзац в доклада е посветен на бизнесмена и депутат Делян Пеевски, който според американската дипломация е използвал контрола си над дистрибуцията на печатни издания и приходите от реклама, за да осигури позитивно отразяване на свързаните с него политически играчи и главния прокурор Иван Гешев.
В доклада се споменава и уволнението на журналисти в Нова телевизия след придобиването и от страна на Кирил Домусчиев.
Споменато е и нападението срещу разследващия журналист Слави Ангелов. Включен е и арестът на отразилия антиправителствени протести Димитър Кенаров – арест който местни организации определят като „незаконен“.
Делото срещу председателя на Българския фармацевтичен съюз Асена Сербезова е представено като пример, в който прокуратурата е потиснала критиките срещу правителството, използвайки разпоредбата срещу разпространение на невярна информация.
В доклада има и твърдения за връщане на бежанци или търсещи убежище лица, „тежки корупционни деяния“.
„Докато законът предвижда наказателно преследване на корупция от страна на официални лица, правителството не прилага закона ефективно“, а негови представители участват в корупционни практики, пише още в доклада.
В няколко секции са изброени както конкретни случаи, така и предпоставките за системен проблем с насилието над жени, деца, бежанци, етнически малцинства и ЛГБТ-хора.
Посочено е още, че макар властите в България да са предприели стъпки за наказателно преследване и налагане на наказание на длъжностните лица, извършили нарушения на правата на човека, действията на държавните органи са били недостатъчни и се наблюдават проблеми с безнаказаността.
В доклада на Държавния департамент се посочва още, че като цяло съдебната система прилага правото на справедлив и публичен процес срещу обвиняеми.
Свободата на словото и печата като цяло се спазва, не се ограничава достъпа до интернет, не се налага цензура на онлайн съдържание, спазва се и конституционно гарантираното право на мирно събиране и сдружение на гражданите.
Не се наблюдават ограничения върху академичните свободи или културни прояви.