Коронавирусът вероятно е мутирал, за да стане по-заразен, и е започнал да се адаптира, за да преодолее бариери като маските, дистанцията и миенето на ръцете. Това се твърди в ново голямо изследване на учени от Хюстън, които изследват генома на COVID-19 от март насам, съобщи британският в. “Дейли телеграф”.
От началото на пандемията много правителства съветват населението да спазва социална дистанция, да мие често ръцете си и да носи маски. Но според експертите в САЩ коронавирусът много скоро може да започне да намира начини да заобиколи тези превантивни мерки. Те посочват още, че вирусът е станал по-заразен и вероятно контролирането му ще стане още по-трудно.
Все пак има и нещо успокоително – за момента няма данни той да е станал и по-смъртоносен.
В петък Франция регистрира рекордно количество заразени за денонощие от началото на пандемията - над 16 000 души. Удвоил се е и броят на хората, приети в болница. Париж и Лазурният бряг са обявени за райони с висок риск на зараза. Страната е разделена на 4 зони и мерките се въвеждат според епидемичната обстановка.
Чехия също отбеляза черен рекорд за целия период на пандемията - 19 починали за денонощие. А в сравнение с август броят на тежко болните се е увеличил 5 пъти.
В САЩ инфектираните минаха 7 милиона - над 20% от общия брой в света. Най-силно засегнат е Средният запад. В последните дни в страната умират по 700 души дневно.
“За нас започна следващият кръг на ада”, казват жители на Израел – първата страна в света, която въведе повторна пълна национална изолация. Това стана, след като се оказа, че страната е сред първите в света по брой заразени на глава от населението. Болниците изнемогват и това принуди клиника в Хайфа дори да превърне паркинга си в ново отделение за прием на болни. От четвъртък то вече работи и може да лекува 700 души.
Повечето държави се надяват да не се стигне до тотална карантина като през пролетта, но това не им пречи да вземат драстични марки.
Затвор от 3 месеца до 2 години заплашва заразените с коронавирус в Турция, които дадат неверни или непълни данни за контактите си.
В австрийската столица Виена всички заведения вече са задължени да правят регистрация на посетителите.
Всеки клиент попълва собственоръчно фомуляр с данните си, а документът се пази 4 седмици. Така може да се проследят контактните лица в случай на поява на инфектиран в заведението. Ресторантите и баровете във Виена все още могат да работят до 1 ч през нощта за разлика от Великобритания, където те затварят в 22 ч.
Заради скока на болни кметът на Москва препоръча всички възрастни хора да си останат у дома и призова компаниите отново да преминат към дистанционен начин на работа.
В Рио де Жанейро тази година няма да се радват на пищния карнавал. Най-зрелищното събитие в Бразилия бе отменено заради пандемията.